ФОТО+ВИДЕО | По цели 100 дена: Сиднеј полека се „отвора“ за целосно вакцинираните граѓани

2 mins read

Кафулињата, спортските сали и рестораните во Сиднеј денеска ги отворија своите врати, по речиси четири месеци „заклучување“, за гостите кои се вакцинирани против коронавирусот, бидејќи Австралија постепено почнува да се „отвора“ благодарение на зголемениот број целосно вакцинирани граѓани.

Некои пабови во најголемиот австралиски град ги отворија вратите веднаш по полноќ, бидејќи многу гости дојдоа да пијат на полноќ, покажаа телевизиските снимки и сликите на социјалните мрежи.

– Мислам дека сите низ државата се прилично возбудени поради изминатите 100 дена, рече премиерот на Нов Јужен Велс Доминик Перотет.

Повеќе од пет милиони жители на Сиднеј се „затворени” во строг „локдаун” од јуни за да го спречат ширењето на многу заразна делта варијанта на вирусот, која оттогаш се прошири во Мелбурн и главниот град Канбера, што доведе до сериозни антипандемиски мерки во тие градови.

Перотет ги повика граѓаните на Сиднеј да не претеруваат со возбудата за излегување од „заклучувањето” и предупреди дека бројот на заразени ќе се зголеми по повторното отворање.

Според олабавените правила, 10 целосно вакцинирани луѓе можат да се соберат во домовите, додека 100 можат да присуствуваат на свадби и погреби.

Малопродажните продавници може да се отворат со намален капацитет бидејќи државата се обидува да достигне стапка на вакцинација од 80 проценти до крајот на октомври, кога ограничувањата дополнително ќе се ублажат.

Но, невакцинираните граѓани мора да останат дома до 1 декември.

Државата Нов Јужен Велс, каде што се наоѓа Сиднеј, ги олесни правилата за „затворање” откако ја достигна целта од 70 проценти од целосно вакцинирана возрасна популација.

Бидејќи се повеќе жители се вакцинираат, Австралија планира постепено да се врати во нормала, така што ќе им овозможи на целосно вакцинираните жители слободно да влегуваат и излегуваат од земјата од ноември.

Австралија ги затвори своите меѓународни граници во март 2020 година, што придонесе за релативно низок број на заразени со коронавирус – вкупно 127 500 случаи на инфекција и 1440 смртни случаи.

Фото: EPA-EFE/BIANCA DE MARCHI
Фото: EPA-EFE/BIANCA DE MARCHI
Фото: EPA-EFE/DEAN LEWINS
Фото: EPA-EFE/BIANCA DE MARCHI
Фото: EPA-EFE/BIANCA DE MARCHI
Фото: EPA-EFE/BIANCA DE MARCHI
Фото: EPA-EFE/BIANCA DE MARCHI

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

197 санкционирани возачи во Скопје, 53 за брзо возење

Следно

ВИДЕО: Ѕвездата на Баерн, Гнабри не може да го заборави поразот во Дуизбург

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian