ФОТО | Кога еднаш ќе се заљубиш во месење, нема бегање: Габи Атанасова нè учи како да си направиме питулици и мазник

1 min read

Галаба Стојановка Атанасова или накратко Габи е родена во село Лубница, а денес живее во Битола и е позната по умешноста на своите раце и талентот за месење.  Таа се сеќава уште од многу мала како ѝ се разгорила љубовта за месењето и „играњето“ со тесто.

Фото: Приватна архива

– Кога имав 13 години, се сеќавам имавме гости и една роднина ни направи многу убав мазник со тргани кори, и јас гледајќи ја како вешто го прави тоа се заљубив во таа рачна уметност и иако бев многу мала си реков дека и јас ќе научам да го правам тоа.

На 15-годишна возраст со запишувањето на училиште во Битола морала да си готви сама, ни раскажува Габи, но првите обиди за месење доаѓаат многу подоцна.

– Кога се омажив мераклиски правев нешто месено. Секогаш различно и сите што имаа можност да пробаат им се допаѓаа работите, па се охрабрував да правам сè повеќе. Немаше роденден на моите три деца или посета од гости, а на мојата маса да нема зелник, мазник, кифлички и секогаш питулици.

зелник
Фото: Габи Атанасова

Еве кои рецепти ѝ се драги на Габи, па ги сподели со нас:

Рецепт за домашни питулици

Од 1кг брашно се прави каша со вода(по потреба) и една лажица сол…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Трикратен светски шампион во атлетика пронајден мртов

Следно

„Шкода“ го прекинува производството во Чешка поради недостиг од чипови

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian