197 санкционирани возачи во Скопје, 53 за брзо возење

1 min read

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (10.10.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот. 

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 197 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 53, 29 санкции за возење без возачка дозвола, 14 за возење под дејство на алкохол, шест санкции за технички неисправни и нерегистрирани возила. 

Изречени се девет мерки за користење мобилен телефон, седум за возач почетник, девет санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), 32 мерки за непрописно паркирање. 

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. МВР апелира до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.  

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

Шест хормони поради чиј недостаток жените стареат предвреме

Следно

ФОТО+ВИДЕО | По цели 100 дена: Сиднеј полека се „отвора“ за целосно вакцинираните граѓани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian