Во Рим уапсени партиските лидери на екстремната десница по антиваксерските немири

1 min read

Италијанската полиција денеска соопшти дека уапсила 12 лица, вклучително и водачи на екстремно десничарската партија Форца Нуова, по вчерашните немири во Рим поради владината мерка со која здравствената зелена пропусница ќе биде задолжителна за сите работници.

Илјадници луѓе вчера излегоа на улиците на италијанската престолнина за да се спротивстават на мерката. Некои се обидоа да ги пробијат редовите на полицајците, кои ја обезбедуваа канцеларијата на премиерот Марио Драги, додека одделна група упадна во седиштето на синдикатот CGIL и ги демолираше канцелариите.

Десетици демонстранти во текот на ноќта се обидоа да упаднат во одделот за итни случаи во римската поликлиника Умберто I, каде што еден од нив беше задржан на лекување. Здравствените работници беа принудени сами да се забарикадираат, изјави денеска шефот на Итната служба Франческо Пуглизе.

Драги ја претстави пропусницата – дигитален или хартиен сертификат која докажува дека сопственикот примил барем една доза од вакцината, има негативен тест или неодамна се опоравил од Ковид -19, уште во текот на летото заради борба против инфекцијата и за да ги охрабри луѓето да добијат вакцинирани.

Сертификатите првично беа потребни за да влезат во културни и рекреативни простори, но нивната употреба постепено се прошири. Владата ја направи пропусницата задолжителна за сите работници минатиот месец.

Според системот за зелена пропусница за работници, прифатен од синдикатите и вработените, работникот кој нема валиден здравствен сертификат од 15 октомври ќе биде суспендиран и нема да прима плата, но не смее да биде отпуштен.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Од грамофони до стриминг – Како еволуираа носачите на звук?

Следно

Борба за Берово: Алачки во Ромското маало, Пекевски вети инвестиции во атмосферска канализација

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian