Славчо Попоски предупредува: Врнежите продолжуваат до…, внимавајте на поплави! На планините можност за снег!

1 min read

„Денес, како и во следните денови под влијание на ИЗРАЗЕНА влажна воздушна маса, времето во Македонија ќе се задржи претежно облачно и СВЕЖО со повремени врнежи од дожд. Повремено врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и на некои места се очекува да наврне ЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог ( над 50 л/м2 воден талог)“, вели нашиот метео прогнозер Славчо Попоски.

Напомена: Поради повремено ПОИНТЕНЗИВНИТЕ врнежи, ќе продолжи да се покачува нивото на езерата и реките низ Македонија, со што во текот на следниот период не се исклучува можноста и за локални ПОПЛАВУВАЊА..

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

АБА лига: Македонскиот репрезентативец Вајли солиден во триумфот на Будуќност

Следно

Уште ќе трае, според СЗО поминати се 60 отсто од патот во битката против Ковид-19

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian