Шаленберг се сретна со претседателот на Австрија, утре ќе положи заклетва

1 min read

Министерот за надворешни работи на Австрија Александар Шаленберг, кој синоќа беше предложен за иден канцелар, се сретна со претседателот на државата Александар ван дер Белен.

Во кратка изјава за печатот, Шаленберг зборуваше дека на земјата и претстојат многу задачи и оти е ова период на предизвик. Тој рече дека бил изненаден од неговото неочекувано „унапредување”, и најави дека ќе зборува подетално откако ќе положи заклетва, а тоа треба да биде утре.

Пред состанокот со претседателот, Шаленберг разговараше со вицеканцеларот Вернер Коглер без присуство на медиумите.

Што се однесува до позицијата – шеф на дипломатија, има неколку варијанти, од кои едната е министерката без ресор задолжена за европски и уставни прашања, Каролин Едштадлер, но и генералниот секретар во Министерството за надворешни работи, Петер Лаунски-Тифентал.

За сите промени во владата, прво е потребно Курц формално да поднесе оставка до претседателот на Австрија, а потоа новиот канцелар ќе даде заклетва.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ботас триумфираше во Ф1 после една година, Ферстапен пред Хамилтон

Следно

ВИДЕО | Страотна моќ на вулканот: Низ Ла Палма тече лава, многу уништени згради, селата евакуирани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian