Ракометарките денеска вторпат против Црна Гора во ЕХФ Евро купот

1 min read

Денеска најдобрата македонска женска ракометна репрезентација ќе го игра и вториот натпревар од ЕХФ Евро купот против селекцијата на Црна Гора.

Од 20.30 часот во Никшиќ избраничките на селекторот Љубомир Савевски ќе играат против Црногорките кои на првиот меч одигран во Скопје славеа со 21:29.

Во однос на првите 60 минути, во составот за денешната пресметка Савевски ги нема едни од најдобрите репрезентативки, Сара Ристовска и капитенот Елена Ѓорѓиевска поради повреди.

Составот на Македонија за денешниот натпревар против Црна Гора во Никшиќ: М. Јанеска, М. Гугуљанова, А. Коловска, И. Џатевска, М. Јовановска, М. Серафимова, А. Јанкуловска, Ј. Мицевска, С. Миновска, Ј. Кипријановска, Е. Ризоска, С. Стојковска, С. Дабевска, Л. Гичевска, Б. Коцева, И. Младеновска.

Нашите најдобри ракометарки ќе се обидат да имаат што подобар настап против поранешниот европски шампион. Потсетување дека Македонија, Црна Гора и Словенија ќе го организираат следното Европско првенство кое ќе се одржи од 4 до 20 ноември 2022 година.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Иднината на локалниот развој лежи во ИПА програмите и од централната власт

Следно

Рама: „Признавањето на Косово е последното поглавје од распаѓањето на Југославија“

Latest from Blog

Магла на Стража

Намалена видливост од 50 до 70 метри поради појава на магла има на планинскиот премин Стража,

MacedonianEnglishAlbanian