Прва лига: МЗТ Скопје Уни Банка без поголеми проблеми со КК Ангели

1 min read

Екипите на Ангели и МЗТ Скопје Уни Банка го затворија второто прволигашо коло, на крајот гостите убедливо славеа со конечен резултат 73:90.

Доста израмнето и релативно ефикасно се играше во првото полувреме од овој последен меч од второто првенствено коло. Со забелешка дека гостите од Аеродром беа тие кои во првиот период од играта направија сосема солидна предност од (28:19). Но, ја загубија во текот на вториот во кој новакот во прволигашка конкуренција. На минута и пол пред крајот на првото полувреме, Ангели намали на (42:44), но по пеоните на Петровски, од линијата за слободни фрлања, МЗТ Скопје Уни Банка замина на голем одмор со (46:42).

По нешто повеќе од три минути од продолжението, гостите од Аеродром одново дојдоа и до двоцифрена позитива, (56:45). До истекот на тој дел од играта се разигра и Рансом, па екипата која од клупата ја предводи Перо Блажевски, додаде уште еден поен во позитивата (67:55).

Гостинската серија продолжи и во последната делница, во која Андоноски беше третиот двоцифрен кошаркар кај МЗТ Скопје Уни Банка. Екипа која со нови пет поени, имаше уште повисоки, сега и недостижни (72:55).

Кај стрелците во победничките редови по 18 поени имаа Митевски и Петровски, еден помалку Рансом (девет асистенции), а на спротивната страна 21 поен запиша Мандерсон (10 скокови).

ПРВА ЛИГА – МАЖИ

РЕЗУЛТАТИ 2. КОЛО

МЗТ Скопје Аеродром – Кожув 89:71

ТФТ – Еуро Никел 2005 85:71

Гостивар – Куманово 2009 85:72

Навико Академија ФМП – Пелистер 66:89

Работнички – Феникс 2010 94:90

Ангели – МЗТ Скопје Уни Банка 73:90

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Уште ќе трае, според СЗО поминати се 60 отсто од патот во битката против Ковид-19

Следно

ФОТО | Цветни убавини и шизички украси на Драгица Стевковска: Цвеќето возвраќа со многу убавина и љубов на одгледувачот!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian