Авганистан остана без единствениот спортски канал

1 min read

Единствениот специјализиран спортски телевизиски канал во Авганистан, 3 спорт, престана да работи поради финансиски проблеми и ограничувања воведени од талибанците, објави TOLO News.

Според Шафикула Салим Поја, кој е член на менаџментот на спортскиот канал, „од неодамна, кога репортерите одат да известуваат од настан, тие неизбежно се соочуваат со ограничувања”. Сега сите вработени во телевизијата останаа без работа

Според информациите на ТОЛО, за помалку од два месеци откако талибанците дојдоа на власт, повеќе од 150 авганистански медиуми беа принудени да затворат.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Maж се самозадоволувал во Центарот на Скопје, пријавила австриска државјанка

Следно

Николовски од Виница: Инвестираме во инфраструктурата во секоја општина подеднакво

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian