Славчо Попоски предупредува: Внимавајте, можни се поплави, еве каде! А на високите планини снег!

1 min read

– Денес, како и во текот на следните денови и тоа под влијание на влажна и СТУДЕНА воздушна маса, времето во Македонија ќе продолжи да биде облачно и невообичаено СТУДЕНО за овој период од годината со повремени врнежи од дожд. Повремено врнежите ќе бидат ПОИНТЕНЗИВНИ и на некои места повторно се очекува да наврне ПОЗНАЧИТЕЛНО количество на воден талог ( над 50 л/м2 воден талог), нè информира нашиот метео прогнозер Попоски. 

Ќе дува слаб до умерен ветер од источен и од североисточен правец и истиот повремено на некои места ќе засилува на интензитет, Темпоературите ќе бидат ЗНАЧИТЕЛНО под просекот за овој дел од годината и ќе се искачуваат во интервалот од 8 до 15 степени.

Според Попоски поради НЕВООБИЧАЕНО ниските температури на воздухот кој ја зафатија нашата држава, и понатаму на високите планини ќе има услови за…


Целиот текст прочитајте го ТУКА.

Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Рама не ги крие амбициите: Мојата цел е да ја обединам Албанија со Косово

Следно

Австрискиот канцелар Себастијан Курц поднесе оставка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian