Рама не ги крие амбициите: Мојата цел е да ја обединам Албанија со Косово

1 min read

Албанскиот премиер Еди Рама денеска во емисијата „Слободна зона“ на ТВ Клан изјави дека целта на неговата политичка кариера е „да ја обедини Албанија со Косово“.

Тој негираше дека личниот интерес е во прашање.

, Рама нагласи дека неговите планови вклучуваат обединување.

“Дали треба да бидам претседател на Албанија и Косово? Ова не е во моите планови. Но, обединувањето на Албанија со Косово, да. Тоа е стремежот”, рече Рама.

Тој додаде дека по 2030 година се гледа себеси на друго место и далеку од политиката, но дека тоа не го спречува да има план за обединување на Албанија и Косово.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Германците нема да имаат тренинг во Скопје, доаѓаат без капитенот Нојер

Следно

Славчо Попоски предупредува: Внимавајте, можни се поплави, еве каде! А на високите планини снег!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian