Македонците од утре ќе може да влезат во Бугарија: Се повлекуваат рестрикциите за патување

1 min read

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи на својот Фејсбук-профил информираше дека од утре Република Бугарија ги повлекува рестрикциите за патување на македонските државјани на нејзина територија.

– Со последната одлука, Северна Македонија од црвена е преместена во портокалова зона, пишува Османи.

Забраната се укинува за сите кои имаат сертификат за вакцинација, со поминати 14 дена од втора примена доза, сертификат за прележан Ковид, што важи од 11-тиот до 180-тиот ден од денот на оздравување или негативен ПЦР тест, не постар од 72 часа.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Истрели од белоруска страна на границата со Полска

Следно

Патиките на Џордан од дебитантската сезона одат на аукција, ќе се продадат за рекордна сума

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian