Кина и САД преговараат за укинување на санкциите и царините

1 min read

Кина денеска потврди дека за време на разговорите со највисоките трговски претставници на САД, бил извршен притисок за укинување на царините.

Вашингтон смета дека тие разговори се тест за билатералните односи меѓу двете најголеми економии во светот. Виртуелниот разговор помеѓу американската трговска претставничка Кетрин Таи и кинескиот вицепремиер Лиу Хеи следеше по објавувањето на Таи дека таа ќе инсистира на искрени разговори и ќе побара од Кина да се придржува кон обврските преземени во трговскиот договор „Фаза 1″ постигнат од поранешниот американски претседател Доналд Трамп.

„Кинеската страна преговараше за укинување на тарифите и санкциите и ја појасни својата позиција за кинескиот модел на економски развој и индустриска политика”, јави Синхуа по вчерашните разговори.

Во соопштението на американското Министерство за финансии се наведува дека американската амбасадорка Таи и кинескиот вицепремиер Лиу го разгледале спроведувањето на американско-кинескиот економски и трговски договор и се согласиле двете страни да се консултираат за одредени отворени прашања во иднина.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Дожд и Скопје е проодно само со чамец, реагираат граѓаните

Следно

ФИФА планира да го одложи Светското клупско првенство

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian