ФОТО+ВИДЕО | Xaoс во Рим: Италијанците пpoтесираа пpoтив кoвид пpoпусницата па се обидоа да влезат во Владата

4 mins read

Околу 10.000 луѓе учествуваа во протестниот марш во центарот во Рим за да се спротивстават на воведувањето на задолжителни ковид-потврди на работното место од 15 октомври, додека илјадници во Женева протестираа против ограничувањата на пандемијата на коронавирус, осудувајќи ја „здравствената диктатура“.

Италијанците воведоа задолжителни ковид-потврди за сите вработени.

Откако го напуштија големиот плоштад и се обидоа да се пробијат до канцеларијата на премиерката Марија Драгог, дојде до конфликт со полицијата. Полицијата со помош на штитови и палки ги блокираше демонстрантите да поминат покрај улицата, која е близу до канцеларијата на премиерот Марио Драги, но групата се проби.

Италијанскиот премиер Марио Драги пред повеќе од три недели најави дека ќе бидат задолжителни ковид потврдите на работното место од 15 октомври, а на сите оние кои ја немаат им се заканува суспензија на плата. Секој што работи во здравството и образованието веќе мораше да има потврда.

„И двајцата бевме отпуштени пред два месеци“, изјавија за AFP Козимо и Морена (40), медицински работници. Двојката има проблеми со имунитетот и алергиите, па нивниот семеен лекар одлучи дека не треба да се вакцинираат, рече Косимо, но тие сепак беа отсутни од работа и останаа без плата.

„Зедовме адвокат затоа што имаме 20-годишни близнаци “,додаде тој.

Протести во Рим против ковид мерки/ Фото: ЕПА

Протестот, на кој присуствуваше и мала група екстремни десничари, беше обележан со расправија со полицијата. Полицијата употреби водени топови за да ја растера толпата што се приближуваше до канцеларијата на премиерот.

Протести во Рим против ковид мерки / Фото: ЕПА

Податоците од Министерството за здравство покажуваат дека речиси 80 проценти од италијанското население постаро од 12 години е целосно вакцинирано.

Протести во Рим против ковид мерките/ Фото: ЕПА

Италија, првата европска земја погодена од епидемијата, плати висока цена со повеќе од 130.000 смртни случаи.

Протести против „здравствената диктатура“ во Швајцарија

Илјадници луѓе излегоа на улиците во Женева  за да протестираат против ограничувањата од пандемијата на „Ковид-19“, осудувајќи ја „здравствената диктатура“, објави новинар на АФП.

Носејќи транспаренти на кои пишуваше „Лажна пандемија, вистинска диктатура“, „Да“ за слободата и здравиот разум, „не“ за минувачите и уцените “, демонстрантите извикуваа„ Слобода! “ и “Берсет, поднеси оставка!” мислејќи на швајцарскиот федерален министер за здравство Ален Берсет.

Протести во Женева против ковид мерки/ Фото: ЕПА

Некои учесници, прашани од АФП, рекоа дека вакцината е најпосакувана, иако одамна постојат лекови кои не се „скапи“, како што се ивермектин и хидроксихлорокин.

Овие лекови не се покажаа како најмалку ефикасни против „Ковид-19“, постојано истакнува Светската здравствена организација (СЗО).

Дел од нив вербално ги нападнаа присутните новинари, нарекувајќи ги „соработници“ и „лажговци“ и ги обвинија дека се помагачи во воспоставувањето на „новиот светски поредок“.

Протести во Женева против ковид мерки/ Фото: ЕПА

Поворката, која шеташе по улиците на градот неколку часа, го заврши својот марш пред европското седиште на Обединетите нации.

Податоците од Федералната канцеларија за здравство покажуваат дека само 59,8 проценти од возрасните се целосно вакцинирани, што е значително помалку отколку во другите европски земји.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Возач на приватен автобус натепал 75-годишен скопјанец

Следно

Заев од Охрид: УНЕСКО ги препозна напорите на Владата и општината, продолжуваме со заштита на охридскиот регион

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian