Бродолом во ДР Конго, се трага по над 100 исчезнати

1 min read

Повеќе од 100 луѓе загинаа или се водат како исчезнати во бродолом на реката Конго во Демократска Република Конго, соопштија денеска локалните власти. Бродоломот се случил доцна ноќта во понеделникот.

– До синоќа беа извлечени тела на 51 лице, изјави портпаролот на гувернерот на северозападната провинција Монгола. Според него, се трага по уште 69 лица.

– Триесет и девет лица го преживеале бродоломот, додаде тој.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Саудискиот принц не запира, по Њукасл сака да купи и италијански гигант

Следно

Што понудија дел од кандидатите за градоначалници: Нови водоводни цевки, ревизии, соживот, еко автобуси…

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian