Жена од Скопје е лицето со остварен најголем бруто-доход за 2020

1 min read

Скопјанка го има најголемиот бруто доход за 2020 година. Таа во изминатата година остварила доход од нешто над 453.1 милион денари во текот на целата година. Ова го соопшти денеска директорката на УЈП, Сања Лукаревска.

Тој е двојно поголем од највисокиот бруто доход во 2019 година.

Највисоката бруто плата е на граѓанин од Струга. Платата е остварена во индустријата со метали, и изнесува 105,2 милиони денари.

Лукаревска соопшти дека доход над 1 милион денари во 2020 година имале 40.021 граѓанин.

Извор: skopjeinfo.mk

Претходно

По Адел уште една моќна Вог насловна овој октомври: Лила Мос е модната ѕвезда во подем

Следно

Унгарија избори: Градоначалникот на Будимпешта се повлече, Орбан доби нов противник

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian