ВИДЕО: Годините се само број, Хосио има 81 година и секој ден учи нови трикови на скејт

2 mins read

Јошио Киношита докажа дека возраста е само бројка и дека без оглед на тоа, можете да застанете рамо до рамо со младите луѓе во некои вештини што се својствени за нив.

81-годишниот Јапонец може да се види на скејт рампи во родната Осака скоро секое утро, собирајќи совети од далеку помлади скејтери за новите трикови што планира да ги совлада.

„Сите тие се мои учители“, рече Киношита, која иако е во пензија, работи со скратено работно време како чувар во зоната за паркирање велосипеди.

„На почетокот се држев за оградата“, наведува тој, додека сега гордо совладал дури 180 различни трикови на таблата.

Киношита првпат лизгаше пред само две години, кога купи табла што ја забележа на пазар каде се продаваат предмети пронајдени на пругата.

Скејтборд од 800 јени (7,15 американски долари) беше поттик за уште едно купување што го промени животот на јапонскиот пензионер.

 

 

 

Киношита, кој има две деца и две внуци, напомена дека со стравопочит гледал скејтери на Олимпијадата во Токио. Сите три освојувачи на медали во женска конкуренција за скејтборд беа нивните тинејџери, заедно со освојувачот на златниот медал, 13-годишниот Момиџи Ниши.

„Тие се навистина неверојатни“, рече Киношита. “Искрено, не можам да ги победам ниту овие пет или четиригодишни деца. Тоа е сигурно”.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Антонио Димитриевски: Антиталенти доминираат во сите сфери, не само на естрадата! 

Следно

ИФИМЕС: Му истекува азилот на Груевски, бара нов во Русија и Турција, а може и ќе се врати дома, еве како

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian