Унгарија избори: Градоначалникот на Будимпешта се повлече, Орбан доби нов противник

3 mins read

Градоначалникот на главниот град на Унгарија денеска објави дека ќе се повлече од прелиминарниот натпревар со кој ќе се избере заеднички кандидат од опозицијата за да го предизвика премиерот Виктор Орбан, со што ќе ја прекине својата кандидатура во трката во која некогаш се сметаше за фаворит.

Градоначалникот на Будимпешта, Гергели Караксони, на прес-конференција рече дека ја завршува својата кандидатура за премиер и побара од неговите поддржувачи да застанат зад неговиот противкандидат, умерениот конзервативец Петер Марки-Зај, во интерес на „обединување на Унгарија“, пренесува Ројтерс.

Гергели Караксони/ Фото EPA-EFE/Zoltan Balogh HUNGARY OUT

Повлекувањето на Караксони дојде по една недела преговори со Марки-Зај, независниот градоначалник на еден мал унгарски град, за тоа кој од двајцата мажи има најголеми шанси да победи во вториот круг од прелиминарниот сет што требаше да започне во неделата- а потоа победувајќи го Орбан на националните избори следната пролет.

Иако либералот Караксони имаше неколку несогласувања со Марки-Зеј во врска со политиката, тој рече: „Дојдов до заклучок дека ако не го сторам тоа (настрана), тогаш Виктор Орбан ќе остане и значењето на политичките дебати меѓу нас ќе исчезне горе во чад “.

„Верувам дека Питер Марки-Зеј може да ја обедини опозицијата“, рече тој.

Петар Марки-Зај/ Фото EPA-EFE/ZOLTAN BALOGH HUNGARY OUT

Тесна трка за противник на Орбан

Примарната трка во два круга е дел од тешко усвоената стратегија на шесте главни опозициски партии во Унгарија да ги остават настрана идеолошките разлики и да му се спротистават на Орбан со еден сериозен кандидат по повеќе од една деценија горки загуби на неговата партија Фидес, која одржува две третини мнозинство во парламентот.

И покрај тоа што дојде на третото место за време на првиот круг од прелиминарните избори, добивајќи 7% помалку гласови од Караксони, Марки-Зај инсистираше на тоа дека само тој може да ги мобилизира и либералните и конзервативните Унгарци-и незадоволните гласачи од Фидес-кои сакаат крај на владеењето на Орбан.

Марки-Зај сега ќе се соочи со кандидатката на левиот центар Клара Добрев од партијата Демократска коалиција, која освои најмногу гласови во првиот прелиминарен круг.

Добрев, 49-годишна адвокатка и економистка, која е и потпретседателка на Европскиот парламент, водеше кампања за демонтирање на политичкиот систем на Орбан и оспорување на Уставот на Унгарија од 2012 година, кој беше еднострано изгласан од неговата партија.

Клара Добрев/ Фото EPA-EFE/Balazs Mohai HUNGARY OUT

Се ближи ли крајот на владеењето на Орбан?

Унгарија под Орбан „го загуби својот пат“, рече Марки-Зај на петочната конференција за медиумите и вели дека земјата станала „корумпирана диктатура од која луѓето бегаат“.

Претстојните избори, рече тој, „се однесуваат на тоа дали ќе бидеме слободни и дали Унгарија ќе биде европска или дали ќе потоне во мочуриштето.

Виктор Орбан/ Фото: EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Жена од Скопје е лицето со остварен најголем бруто-доход за 2020

Следно

Спасени уште 149 граѓани од Авганистан за кои Македонија обезбедува привремен престој

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian