Следниот самит на НАТО ќе биде во Мадрид на крајот на јуни

2 mins read

Следниот самит на НАТО ќе се одржи во Мадрид на 29 и 30 јуни 2022 година, соопшти шпанскиот претседател Педро Санчез на заедничката прес-конференција со генералниот секретар на воената алијанса Јенс Столтенберг.

Шпанскиот премиер изрази надеж дека самитот ќе „обезбеди и ќе го зајакне единството и сплотеноста во рамките на НАТО” и ќе и помогне на Алијансата да формулира „ажурирана стратегија за безбедносните предизвици со кои се соочуваме”.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг вчера соопшти дека лидерите на НАТО ќе одобрат нов стратешки концепт за Алијансата на Самитот во Мадрид во 2022 година.

– Разговаравме за нов стратешки концепт на НАТО, кој ќе биде усвоен на следниот самит на НАТО во Мадрид во 2022 година и ќе стане план за понатамошна адаптација на Алијансата кон новите услови. Ќе ги потврди вредностите, целите и задачите на Алијанса, рече генералниот секретар.

Столтенберг нагласи дека стратешкиот концепт ќе ја нагласи важноста од зголемување на трошоците за одбрана и дополнителни инвестиции во набавка на ново оружје потребно за целокупната безбедност на НАТО. Зголемувањето на трошоците за одбрана ќе вклучи дополнителни средства за воените и цивилните буџети на Алијансата и дополнителни трошоци за инфраструктура.

Столтенберг, исто така, нагласи дека на состанокот се разговарало за соработката меѓу ЕУ и НАТО и подготовка на третата заедничка декларација НАТО-ЕУ, која ќе биде потпишана во декември на состанокот на министрите за надворешни работи на Алијансата.

Сегашниот стратешки концепт на НАТО „Активно учество, модерна одбрана” беше подготвен во 2010 година.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Малолетен штитеник на дом побегнал додека го враќале по претходно бегство

Следно

Нови 386 случаи на коронавирус и 16 починати

Latest from Blog

Перишиќ се сели во Лондон

Хрватскиот репрезентативец Иван Перишиќ одлучи кариерата да ја продолжи во Премиер лигата и тоа во екипата

MacedonianEnglishAlbanian