Пленковиќ: Секоја држава ги штити своите граници, не добив никаков извештај

2 mins read

Премиерот на Хрватска, Андреј Пленковиќ денеска изјави дека го осудува насилството, но дека се уште не добил извештај за најновото видео за третманот на мигрантите на границата со Босна и Херцеговина, пренесува Индекс.хр.

„Ние го осудуваме насилството, особено насилството врз мигрантите… Не знаеме кои се сторителите на видеото не се гледа дали мигрантите им се заканувале на некого, тоа е срамота и е крајно лошо. Ако сторителите се во државниот систем, во полицискиот систем, тие ќе одговараат“, истакна Пленковиќ.

Во хрватските и европските медиуми се шпекулира дека дел од полицајците признале дека насилно се однесувале кон мигрантите и оти таква усна наредба добиле од Министерството за внатрешни работи.

Пленковиќ одговарајќи на новинарско прашање истакна дека министерот за внатрешни работи Давор Божиновиќ и понатаму ја има неговата поддршка и оти тој има задача да го истражи случајот и да го реши проблемот.

Секоја држава ги штити своите граници

“Никој не е задоволен од тоа, ниту ние ниту ЕК. Едно е да се почитува работата на хрватската полиција, 6.500 од нив кои со години ја чуваат зелената граница. Во варијанта кога луѓето што се мигранти сакаат да ја премине границата таму каде што нема граничен премин секоја држава ги штити своите граници, тоа може да се направи, но не може да се користи сила таму каде што не е потребно “, рече Пленковиќ.

„Овие луѓе не сакаат да одат во Загреб, туку во Германија, Австрија и Данска“

„Авиони полни со мигранти доаѓаат во Белорусија, а потоа армијата ги принудува да влезат во Литванија или Летонија или ЕУ, јас и моите колеги во ЕУ ова го нарекуваме дестабилизација. Тие таму немаат бариери, тие се обидуваат да се заштитат себеси. миграцијата беше солидна граница. “Турција ја чува армијата, а не полицијата. Овие луѓе не сакаат да дојдат во Загреб, туку во Германија, Австрија и Данска. Хрватска ја брани границата со ЕУ”, рече Пленковиќ.

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО | „Одете во Босна“: Мигранти тепани и бркани од Хрватска

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Груби на петгодишнината од УМТ: Овој едукативен храм е резултат на Охридскиот договор

Следно

По Адел уште една моќна Вог насловна овој октомври: Лила Мос е модната ѕвезда во подем

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian