Хорор за мигрантите во Либија: Сексуално и физички напаѓани во притворите

2 mins read

Во рациите на безбедносните сили најмалку едно лице загинало, додека официјалните набљудувачи ги осудуваат „нехуманите“ услови за притвор.

Повеќе од 5.000 бегалци и мигранти биле уапсени од страна на либиските власти во изминатата недела, а некои наводно биле подложени на тешки физички и сексуални насилства, пред да бидат задржани во се понехумани услови во центрите за притвор во Триполи, пренесува Гардијан.

Многумина од уапсените побегнале од војни или диктатури низ Африка и веќе биле подложени на повеќегодишен притвор. Тие биле пресретнати на море обидувајќи се да стигнат до Европа од либиската крајбрежна стража поддржана од ЕУ.

Либиските власти соопштија дека апсењата се поврзани со илегална имиграција и трговија со дрога.

Медицинската добротворна организација Лекари без граници (MSF) соопшти дека бројот на луѓе во притворните центри во Триполи се зголемил повеќе од тројно од понеделникот.

„За време на рациите во нивните домови, многумина од заробените, наводно, биле подложени на тешко физичко насилство, вклучително и сексуално насилство“, се вели во соопштението на добротворната организација.

Мигрантите во Либија/ Фото EPA-EFE/MARWAN ALI

Еден мигрант убиен, неколку тешко повредени

Според ОН, еден млад мигрант е убиен, а најмалку петмина се здобиле со тешки телесни повреди по напади со огнено оружје.

„Гледаме дека безбедносните сили преземаат екстремни мерки за произволно задржување на повеќе ранливи луѓе во нехумани услови во силно пренатрупани објекти“, рече Елен ван дер Велден, оперативна менаџерка на Либија во Либија. „Цели семејства на мигранти и бегалци кои живеат во Триполи се заробени, со лисици на рацете и транспортирани во различни центри за притвор. Во тој процес, луѓето беа повредени, па дури и убиени, семејствата се разделија и нивните домови беа претворени во купишта урнатини “.

Мохамед Ауајар, претседател на независната мисија за утврдување факти за Либија/ Фото EPA-EFE/SALVATORE DI NOLFI

Повеќе од 81,000 мигранти се пресретнати на морето од 2017-та година и се вратени во Либија од либиската крајбрежна стража, кои се обучени и опремени од ЕУ, а исто така добиле помош од вооружените сили на Велика Британија.

Во рација во Либија уапсени 4000 мигранти, меѓу кои стотици жени и деца

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Отворање на изложбата „Subscript“ од Горан Деспотовски

Следно

Пријавувањето за гласање на локалните избори на болни и немоќни завршува утре на полноќ, додека на лицата со ковид-19 на 11 октомври

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian