Анџелина Џоли се ослободи од својот дел: Продадена нејзината половина од винаријата „Chateau Miraval“

2 mins read

Анџелина Џоли го продаде својот дел од имотот и винаријата „Chateau Miraval“ на југот во Франција, кој е еден од имотите кои се расправа на поделба во нејзиниот развод со Бред Пит.

Имотот кој е познат по своето „Miraval Rosè“ вино двојката Џоли Пит го откупи и делеше повеќе од една декада.

шато миравал
Фото: „Chateau Miraval“ / Извор: EPA/MAXPPP/SOPHIE DONSEY FRANCE OUT — BELGIUM OUT

Половината на Џоли од имотот кој е од вредност од 164 милиони долари е продаден на винаријата која е дел од Столи Груп, Тенуто Дел Мондо, но за сума која не е објавена.

розе миравал
Фото: Розè Миравал / Извор: EPA/SEBASTIEN NOGIER

Делот од брендот кој ѝ припаѓаше на Џоли беше предмет на последната легална расправа во 5-годишната разводна битка која сè уште ја водат со Пит, а минатиот месец таа конечно доби зелено светло да го продаде својот дел од овој имот каде таа се венчаше со Пит во 2014 година.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by i n d i a g r a m (@indiagilling)

Компанијата на Пит, интересно насловена „Mondo Bongo“, пушти тужба кон компанијата на Џоли „Nouvel“ во обид да добие доминантен удел на акциите од имотот.

Кога двојката го купи имотот со акции во „Quimicum“ во 2008 година, акциите припаѓаа 60-40 во прилог на компанијата на Пит, но во 2013 година со продажба на дел од акциите од симболична сума од 1 евро ги изедначија со 50-50.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Angelina jolie (@angelinajolieclub)

Покрај оваа, Џоли и Пит остануваат во финална разводна битка за старателство на нивните шест деца – сектор кој е тешко да се продаде или откупи.

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пандорини документи: Црногорскиот обвинител најави сослушување на Мило Ѓукановиќ

Следно

ФОТО+ВИДЕО | Ужас во Грузија: Урната станбена зграда, заглавени деца и жени

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian