Само вакцинираните во Лос Анџелес ќе можат да одат во ресторани, фризери и спортски натпревари

1 min read

Градскиот совет на Лос Анџелес гласаше со 11 наспроти два за да се воведат најстрогите анти-епидемиски мерки во САД, јавија американските медиуми.

Од 4 ноември, секој кој оди во ресторан, салон за маникир, фитнес или на натпревар на кошаркарскиот тим Лос Анџелес Лејкерс ќе треба да приложи потврда за вакцинација.

Негативен ПЦР тест, не постар од 72 часа, при влегувањето во тие места, ќе биде потребен за лица со верски или медицински исклучоци за вакцинација.

Вториот најнаселен град во САД доживеа огромен скок на инфекции и хоспитализации минатата зима. Градоначалникот Ерик Гарсети се очекува да го потпише документот, по што ќе стапи во сила. Околу 78 проценти од 10 милиони луѓе во округот примиле барем една доза од вакцината, а 69 проценти се целосно вакцинирани.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Син на познат водител во Србија уапсен за поседување 500 грама марихуана

Следно

УБ | Д-р Мојсова Мијовска: Донирањето органи е највисок хуман чин

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian