Од странски студент до градоначалник: Германец на чело на третиот најголем романски град

2 mins read

Градоначалник на Темишвар, трет по големина град во Романија, е 38-годишниот Германец Доминик Фриц. Фриц нема романско државјанство или романски пасош.

Роден и израснат во германскиот регион Шварзвалд, живеел во Берлин и работел во канцеларијата на поранешниот германски претседател Хорст Келер, и бил член на Зелените до 2019 година, пренесува Медиафакс.ро.

Во септември минатата година, Фриц освоил 54,8% од гласовите на изборите, победувајќи го актуелниот градоначалник Николае Робу. Робу се кандидираше за трет мандат како градоначалник.

Како студент се преселил во Темшивар

Првпат дошол во Темишвар на 19 -годишна возраст, кога по дипломирањето волонтирал во детско село во Темишвар. Тој вели дека тогаш се заљубил во тој град. Тој постојано се враќал таму, дури и додека студирал политички науки на колеџите во Германија, Франција и Велика Британија.

Учествувал на антикорупциските протести во Букурешт и Темишвар, водејќи разни културни и социјални проекти. Потоа се вклучил во политиката, така што новата партија Сојуз за спас на Романија (УСР) во 2019-та година го избра за свој кандидат за градоначалник на Темишвар.

Фриц го регистрирал својот престој во Темишвар, што, според романскиот закон од 2015 година, му овозможи да учествува на локалните избори, како и на изборите за Европскиот парламент.

“За мене, ова е знак за нормалност во обединета Европа. Европските договори дозволуваат кандидатура на странци од Европската унија во други земји -членки. Доминик Фриц ја искористи можноста, а неговата партија е доволно интелигентна да го предложи, знаејќи го овој град отсекогаш имал либерално и космополитско општество., мултиетничко и мултикултурно, па затоа е вистинското место за да се постигне таква единствена победа “, изјави Овидиу Гант, член на германското малцинство во романскиот парламент.

За време на кампањата, Фриц вети дека ќе го модернизира јавниот превоз во Темишвар, ќе го претвори градот во економски, технолошки и културен центар и ќе ја дигитализира локалната власт.

Тој ги помина првите месеци од мандатот решавајќи ги проблемите што ги остави поранешната администрација, вели тој.

„Не можете да го направите Темишвар преку ноќ да го направите Минхен“, вели Фриц, додавајќи дека за големите промени е потребно време.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Скопје е трусно подрачје – на еден хектар треба да има од 250 до 400 жители

Следно

ФОТО | ДИК: Уредите за биометриска идентификација на гласачите ќе ги унапредат изборите во целост

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian