Од Лондон преку Сенегал и Фокландските Острови: Пристигнаа првите ковид вакцини на Антарктикот

1 min read

Пратката со вакцини против ковид-19 патувајќи низ четирите континенти пристигнала во британската антарктичка база во Ротер, на Јужниот пол, соопшти денеска Министерството за надворешни работи на Велика Британија, пренесува Би-Би-Си.

Вакцините „АстраЗенека“ ќе вакцинираат 23 лица во базата.

Пратката пристигнала од воената база северозападно од Лондон, преку Сенегал и островите Малвинас, на островот Аделаида, на Антарктичкиот Полуостров.

16 илјади километри за 92 часа

Пратката поминала околу 16.000 километри за помалку од 92 часа, при што била одржана контролирана температура од два до осум Целзиусови степени на која се чуваат овие вакцини.

Зимно време, околу дваесет луѓе престојуваат во базата Ротер, додека во текот на летото таму има околу 100 луѓе, вклучувајќи биолози, метеоролози, инженери, како и по еден нуркач и еден доктор.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Накит од папочна врвца, мајчино млеко, косичка, запче: Ви ја претставуваме дизајнерката Катерина Габунија

Следно

Северна Македонија е единствена држава во Европа без Археолошки институт

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian