Ковидот остави повеќе од 140.000 деца без родители во САД, додека Европа бележи значителен раст на бројот на новозаразени

6 mins read

Додека бројот на заразени случаи во светот се намалува, Европа бележи раст на бројот на новозаразени.

Бројот на нови случаи на коронавирус ширум светот опадна минатата недела, што укажува на постојан тренд на опаѓање, соопшти во средата Светската здравствена организација (СЗО).

Според најновата проценка на СЗО, минатата недела имаше вкупно 3,1 милиони нови случаи на „Ковид-19“ и околу 54.000 смртни случаи. Се проценува дека има 9% помалку нови случаи на инфекција отколку пред две недели. Смртните случаи беа приближно слични на неделниот број на жртви во претходната недела.

СЗО, исто така, истакна дека сите региони во светот пријавиле пад на случаите, освен Европа, каде што бројот на случаи минатата недела беше речиси сличен со пред две недели, објави АП.

Иако повеќе од 75% од возрасните во Европската унија се целосно вакцинирани, проблемот е што малолетниците стануваат се повеќе заразени.

Во текот на летото, многу европски земји ги олабавија мерките против ширењето на коронавирусот и ги отворија границите, што доведе до ширење на нови видови на коронавирус, како што се соеви на делта.

Сега некои европски земји бележат црни рекорди.

Црни записи во Русија

Дневниот број на смртни случаи од коронавирус во Русија надмина 900 за првпат во пандемија, два дена по ред.

Рекордот, објавен во средата, доаѓа во услови на ниска стапка на вакцинација и неподготвеност на владата да воведе строги ограничувања за контрола на нови случаи.

Руската државна работна група за коронавирус објави 929 нови смртни случаи од ковид и 25.133 нови потврдени инфекции во средата. Денес, бројот на дневни случаи се искачи на највисоко ниво од почетокот на годината, додека бројот на смртни случаи надмина 900 лица втор ден по ред.

Руската владина работна група за вирусот корона пријави 27.550 нови случаи во изминатите 24 часа, што е најголем пораст на инфекции од 31 декември. Пријавени се 924 нови смртни случаи, само еден ден откако тој број достигна рекордни 929.

Кремљ го обвини зголемувањето затоа што премалку Руси беа вакцинирани. Околу 33% од 146 милиони луѓе во Русија примиле барем една вакцина против коронавирус, а 29% се целосно вакцинирани.

Руските власти ја отфрлија идејата за воведување карантин и рекоа дека регионалните власти ќе преземат локални чекори за да го запрат ширењето на вирусот. Претседателскиот пратеник во областа Урал – дел од централна Русија што вклучува шест региони – во вторникот рече дека 95% од болничките кревети за пациенти со „Ковид“ се пополнети.

– Ситуацијата е многу страшна – рече Владимир Јакушев, пренесува новинската агенција Интерфакс.

Вкупно, руската работна група за коронавирус објави повеќе од 7,6 милиони потврдени случаи и повеќе од 212,000 потврдени смртни случаи. Сепак, извештаите од руската државна статистичка служба Ростат сугерираат дека вистинските бројки се многу повисоки од официјалните.

Ковидот остави повеќе од 140.000 деца без родители во Америка

Повеќе од 140.000 деца под 18 -годишна возраст во Соединетите држави загубија родител или старател поради пандемијата на коронавирус од април 2020 година до јули оваа година, покажа студијата објавена денеска во списанието Педијатрија.

Иако 39 проценти од американското население е составено од расни или етнички малцински групи, студијата покажува дека околу 65 проценти од децата од шпанска, афроамериканска, азиска и индијанска националност изгубиле родител како последица на Ковид-19.

Од друга страна, 35% од децата на белата популација останаа без грижа.

„Смртта на родителот е огромна загуба што може значително да влијае на животот на детето“, вели Нора Волков, директор на Националниот институт за злоупотреба на дрога и дрога, кој е еден од спонзорите на студијата.

Катастрофа во Романија

Романија во средата забележа рекордни 328 смртни случаи од коронавирус, еден ден откако достигна повеќе од 15,000 потврдени случаи.

Романија е втората најмалку вакцинирана земја во ЕУ со само 35% од возрасните целосно вакцинирани. Податоците на владата покажуваат дека повеќе од 90% од 328 смртни случаи биле невакцинирани против „Ковид-19“. Голем број од заразените се хоспитализирани.

Здравствените власти рекоа дека од 5 октомври, во Романија, земја со околу 19,5 милиони луѓе, нема кревети достапни во единиците за интензивна нега.

Нешто повеќе од една третина од возрасното население на Романија е вакцинирано поради недоверба во државните институции и кампањи за дезинформација. Само нејзиниот сосед и земја членка на ЕУ, Бугарија, вакцинираше помалку луѓе.

Околу 40% од медицинскиот персонал во Романија не е вакциниран. Владата размислува за воведување задолжителни пропусници за ковид -вирус за медицинскиот персонал да ги принуди да се вакцинираат.

Претседателот Клаус Јоханис ова го нарече катастрофа.

Во Австрија ситуацијата најлоша од април

Со 2.693 нови случаи на инфекција со коронавирус регистрирани во последните 24 часа, Австрија достигна најголем број нови инфекции од 10 април.

Според соопштението на Министерството за здравство и Министерството за внатрешни работи, починаа 12 лица заразени со корона. Од почетокот на пандемијата во Австрија, починаа 11.061 лица заразени со корона.

Новиот број на инфекции е над просекот во изминатите седум дена, што беше 1,827. Во исто време, забележан е пад на бројот на пациенти со Ковид во болниците.

Во моментов, 854 пациенти со ковид се хоспитализирани, од кои 223 се на интензивна нега.

Кога станува збор за вакцинација, досега 64,5 проценти од населението примило барем една доза од вакцината, а 61 процент се целосно имунизирани.

 

Извор: Блиц

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Славчо Попоски прогнозира: Голем пад на температурите и многу дожд, еве од кога

Следно

Сега е официјално: Премиер лигата даде зелено светло, Њукасл е во рацете на саудискиот принц

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian