ФОТО | Во фарма зрзе кај Кристијан и Михаил: Ги гледаме селата во Македонија како холивудски сет

5 mins read

Михаил, по професија дипломиран туризмолог и туристички водич и Кристијан Шемко, кој инаку се занимава со филмска режија и визуелна уметност, си го оствариле сонот од детството да си имаат сопствена фарма. До идејата за сопствена фарма дошле откако се решиле дека време е да променат нешто кај себе и да се занимаваат со нешто поразлично од сè што досега правеле. Михаил, претходно имал некакво искуство зашто во текот на животот дома чувал најразновидни животни од папагали, пајки, мали желки, риби до кучиња и мачиња, додека пак, Кристијан е режисерот кој ја смислува, пишува и ја режира приказната за Фарма Зрзе.

Кристијан (лево) и Михаил (десно), фото – приватна архива

Каде живеевте претходно и што работевте пред да се преселите на село?

– Во животот сме смениле многу места на живеење и особено сме горди на тоа бидејќи секое место каде што сме живееле, сеедно дали било погодно или не, не збогатило со прекрасни искуства кои служат како потпора за денес да знаеме како да се адаптираме на било кое ново место во кое ќе одлучиме да живееме.

Родени сме во скопската населба Чаир, каде што живеевме краток период пред да се преселиме во Сиднеј, Австралија, каде што всушност израснавме и живеевме и работевме долги години. Бидејќи сме работливи деца, досега сме се занимавале со многу професии и сме промениле многу работни места. Сме работеле во професии како ѕидари, магационери, градежници, шофери, шанкери, келнери, фотографи, сниматели, визуелни уметници итн. Од сите искуства сме научиле големи лекции поради што сме многу благодарни на нашето патешествие.

Кој сè е вклучен во работата на фармата и на што сте насочени, на кои домашни производи е вашиот фокус?

– Михаил е одговорен за производството. На пример, обезбедува беспрекорни услови за кокошките да имаат идеална нега, исхрана и заштита. Воедно складирање на јајцата и безбедно пакување за подготовка за транспорт. Јас, (Кристијан, н.з) сум задолжен за маркетингот. На пример, водење на социјалните мрежи, смислување дизајн за продуктите, комуникација со клиенти, спроведување нарачки, како и транспорт на продуктите до купувачите. Нашата мајка Ружица, или Мама Роуз, е задолжена за подготовка на највкусните домашни јуфки кои се правени со нашите еко јајца и со многу љубов бидејќи Ружица е многу страствена за готвење уште од мали нозе. Целиот дом ѝ е преполн со рецепти и секогаш знае за ручек или вечера да не изненади со некој специјалитет, домашен или интернационален. Мило ни е што пораснавме со нејзината прекрасна храна.

Засега, фокусирани сме само на јајца од кокошки пуштени на отворени пасишта и домашни јуфки. Сметаме дека се доволни овие два производа, иако во иднина планираме да воведеме новитети како јајца од препелици и пилешко месо од кокошки кои пасат на отворени пасишта.

фото – приватна архива

Колку домашните јајца се актуелни меѓу жителите на Македонија, и колку воопшто Македонците се заинтересирани за здрава и природна храна?

– Кога ќе се спомне Македонија, на сите ни доаѓа на ум прекрасната кујна што ја имаме и топлото гостопримство кај народот. Не е ни чудно што Македонците се големи гурмани, за сите типови на вкусни гозби. На наше големо изненадување, видовме дека Македонците обожаваат да конзумираат јајца и домашни јуфки. Сметаме дека дојде време кога сите на дофат ги имаме сите информации што ни се потребни. Така што многумина кои купуваат од нас, одбираат квалитетно да се хранат бидејќи сметаме дека во овој 21 век, луѓето ја сфатија потребата од здрава и балансирана исхрана со која ќе можат да имаат придобивки во секојдневниот живот.

Нашите кокошки се одгледувани во хумани услови, со беспрекорна нега, балансирана исхрана, шетаат слободно и пасат на прекрасните ливади во село Зрзе на чист планински воздух и се капат во витамин Д од сонцето.

 

Какви услови нуди селото за да може фармата соодветно да функционира, дали нешто недостига?

– Од аспект на овој начин на одгледување кокошки, кој е најприроден за кокошките…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Зверев си ќари осум години постара актерка

Следно

Маричиќ уверен во победа на СДСМ на изборите, Ѓорчев вели: Владата е климава, преговараме со неколку пратеници

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian