Американска нуклеарна подморница удри во непознат подводен објект, повредени неколку морнари

2 mins read

Американската подморница со нуклеарен погон во саботата удри подводен објект во Јужното Кинеско Море, потврдија двајца официјални лица.

Во несреќата се повредени неколку морнари на бродот „УСС Конектикат“, соопштија официјалните лица. Ниту една од повредите не е опасна по живот, се наведува во соопштението од американската Пацифичка флота.

Не е јасно во што може да има удрено подморницата од класата Сиволф додека била под вода.

– Подморницата е се уште во безбедна и во стабилна состојба. Нуклеарната централа и просториите на УСС Конектикат не се оштетени и остануваат целосно во функција, се вели во соопштението.

Инцидентот ќе биде испитан. Американската морнарица не прецизира дека инцидентот се случил во Јужното Кинеско Море, само дека се случил во меѓународните води во индо-пацифичкиот регион.

 

Несреќата се случи додека тензиите меѓу САД и Кина се зголемија поради упадот на кинеската армија во Тајванската зона за интеграција на воздушната одбрана (АДИЗ).

Подморницата Конектикат беше во водите околу Јужното Кинеско Море, додека САД и нивните сојузници спроведоа голема меѓународна демонстрација на сила во регионот, позната како ударна група „Превозник 21“. Во вежбата учествуваа бродови од САД, Велика Британија, Јапонија, Австралија, Канада и Холандија, вклучително и три носачи на авиони.

Во саботата, 39 кинески воени авиони, вклучувајќи борбени и транспортни авиони, влегоа во тајванскиот воздушен простор. Два дена подоцна, во рок од 24 часа Кина испрати 56 авиони.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Спектакл во Торино: Франција „воскресна“ и со пресврт ја совлада Белгија

Следно

Дешан блеска од среќа: Покажавме дека никогаш не се предаваме

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian