Туниските власти затворија телевизија и уапсија водител за прочитана песна против диктатурата

1 min read

Туниските власти денеска ја затворија приватната телевизија „Зитуна” откако водителот Амер Ајад прочита песна против диктатурата.

Водителот Ајад е уапсен и обвинет за „поткопување на безбедноста на Тунис”.

ТВ „Зитуна”, приватна происламска телевизија, ја критикуваше одлуката на претседателот Каис Сајед за суспендирање на парламентот и воспоставувањето речиси целосна контрола врз државата, пренесува Би-Би-Си.

За време на програмата, Ајад ја прочита песната „Владетел” на ирачкиот поет Ахмед Матара, кој е познат по своите сатирични и критички песни за диктатори од арапскиот свет.

Водителот Ајад набрзо потоа е уапсен, а ТВ „Зитуна” затворена со официјално објаснување дека програмата е емитувана нелегално.

Апсењето на водителот Амер Ајад е најново во серијата апсења на новинари и поранешни пратеници кои беа против одлуките на претседателот Сајед.

ТВ „Зитуна” на својот ФБ профил објави дека туниските безбедносни сили провалиле во телевизиските студија и почнале да ја уништуваат опремата.

 

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ОСУМСТОТИНИ СКОПСКИ СРЕДНОШКОЛЦИ И НАСТАВНИЦИ ЌЕ БИДАТ ДЕЛ ОД ПРОЕКТОТ „ЗБОРУВАМ НА ЈАЗИКОТ НА МОЈОТ ДРУГАР“ 06.10.2021

Следно

Шекеринска: Пари не се трошат на споменици, туку таму каде што се најпотребни

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian