Талибанците заробија четворица припадници на Исламската држава во близина на Кабул

2 mins read

Талибанските сили извршија рација во област западно од Кабул и заробија четворица членови на Исламската држава, изјави денеска главниот портпарол на движењето.

Рацијата, во областа Пагман, непосредно пред авганистанската престолнина, уследи по бомбашкиот напад во џамијата во неделата, за која одговорноста ја презеде Исламската држава, која спроведе серија операции откако Талибанците ја презедоа власта во Кабул во август.

Како и четворицата затвореници, во рацијата беа предадени количини оружје и документи, објави портпаролот на Талибанците, Забихула Муџахид на Твитер.

Претходно во средата, Исламска држава на еден од своите телеграмски канали објави дека заробила и отсекла глава на припадник на талибанската милиција во источниот град Халалабад, каде што имаше неколку инциденти во кои групата учествуваше во последните денови.

Не беше јасно дали има директна врска помеѓу инцидентите во Халалабад и Пагман.

Враќањето на локалната филијала на Исламската држава, во моментот кога новата влада се бори со потенцијално катастрофална економска криза, додаде дополнителен број проблеми со кои се соочуваат Талибанците.

Талибанците велат дека имаат целосна контрола врз земјата по распадот на владата на претседателот Ашраф Гани, поддржана од Запад во август.

Но, остатоците од опозициските сили составени од поранешни припадници на авганистанската армија и локални борци, под знамето на Националниот фронт за отпор на Авганистан, продолжуваат да се одржуваат во провинцијата Паншир, северно од Кабул.

Бомбашкиот напад во неделата беше проследен со продолжена престрелка во северот на Кабул, за време на која беше уништена ќелија на Исламската држава, соопштија талибанските власти.

Исламската држава, провинцијата Хорасан, која го носи името од древното име за регионот, за првпат се појави во Авганистан во почетокот на 2015 година. Таа постојано се судира со Талибанците за економски и идеолошки разлики, вклучително и отфрлање на Талибанците од идеологијата за глобален џихад.

 

Извор: Ројтерс

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ХОРОСКОП: На овие три знаци ќе им се подобрат врските: Плутон е директен од 6 октомври

Следно

Заев: Македонското сонце и европските ѕвезди ќе го осветлат сивилото

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian