Славчо Попоски прогнозира: Студено со интензивен дожд, еве точно од кога!

1 min read

– Денес времето во Македонија ќе биде променливо облачно и ПОСВЕЖО со умерен, а Долж Повардарието повремено засилен ветер од југоисточен правец. Во текот на ноќта од запад ќе се прошируваат врнежи од дожд. Температурите ќе се искачуваат во интервалот од 15 до 23 степени, вели метео прогнозерот Славчо Попоски.

ВО СКОПЈЕ И ОКОЛИНАТА ВРЕМЕТО ЌЕ БИДЕ ПРОМЕНЛИВО ОБЛАЧНО СО УМЕРЕН, ПОВРЕМЕНО ЗАСИЛЕН ВЕТЕР ОД ЈУГОИСТОЧЕН ПРАВЕЦ. ВО ТЕКОТ НА НОЌТА ЌЕ ЗАПОЧНАТ ВРНЕЖИ ОД ДОЖД. МАКСИМАЛНАТА ТЕМПЕРАТУРА ЌЕ СЕ ИСКАЧИ ДО ОКОЛУ 23 СТЕПЕНИ.

Според Попоски, од утре па натаму следува период на облачно и ЗНАЧИТЕЛНО ПОСТУДЕНО време со врнежи од дожд кој локално ќе бидат ИНТЕНЗИВНИ. Сепак НАЈИНТЕНЗИВНИ врнежи ќе има во југозападните предели каде локално ќе наврнат и над 40 л/м2 воден талог. Поради падот на температурите за повеќе од 10 степени, не се исклучува можноста на највисоките планински места и за провејување на снег. Ќе дува умерен, повремено на некои места засилен ветер од источен и од југоисточен правец. Температурите ќе бидат потпросечни за овој дел од годината и од утре па натаму ќе се искачуваат во интервалот само од 9 до 17 степени.

– И во Скопскиот регион од утре па натаму времето ќе биде…

Целиот текст прочитајте го ТУКА.
Извор: Еспресо.мк

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

Бизарен случај во Белград: Осумдесетгодишно лице ја изгризало сопругата по градите

Следно

Папата за злоупотребата на деца во Католичката црква во Франција: „Ова е момент на срам“

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian