Папата за злоупотребата на деца во Католичката црква во Франција: „Ова е момент на срам“

2 mins read

Папата Франциск рече дека е тажен и засрамен од неспособноста на Католичката црква да се справи со сексуалната злоупотреба на деца во Франција и дека Црквата мора да се направи себе си „безбеден дом за секого“.

„Би сакал да им ја изразам на жртвите мојата тага, тага за претрпената траума, а исто така и мојот срам, нашиот срам, поради неспособноста на црквата, предолго, да ги ставиме во центарот на нејзините грижи“, рече Франциск.

Говорејќи еден ден откако големата истрага откри дека француското свештенство злоупотребило повеќе од 200.000 деца во изминатите 70 години, понтифот ги покани католиците во Франција да преземат одговорност за она што се случи со цел Црквата да стане „безбеден дом за секого“.

„Ова е момент на срам“, рече тој, повикувајќи ги бискупите да вложат максимални напори за да се осигураат дека „слични трагедии нема да се повторат“.

Пред да започне присутноста, папата и неколкумина француски владици кои беа во посета молчеа за жртвите на злоупотреба, покажува сликата објавена од Ватикан.

Францускиот претседател Емануел Макрон рече дека животот бил „потресен, понекогаш скршен“ од злоупотреба и дека вистината е неопходна.

„Едно општество се оценува според неговата способност да го осуди и казни таквото насилство, да се обиде да поправи живот, но уште повеќе да го спречи тоа“, рече Макрон по состанокот на европските лидери во Словенија во неговите први забелешки за наодите на истрагата.

Жан-Марк Сов, шеф на комисијата што го состави извештајот, рече дека Црквата со години покажува рамнодушност кон злоупотребите, претпочитајќи да се заштити себеси, а не жртвите, многу од нив на возраст од 10 до 13 години.

Понтифот додаде дека е блиску до француските свештеници кои се соочуваат со „тежок, а сепак здрав“ предизвик.

Папата веќе ја изрази својата благодарност до жртвите за храброста што ја имаа да излезат напред и да го осудат она што го поминале.

Неколку часа откако говореше папата, ватиканскиот суд ослободи двајца свештеници обвинети во врска со наводна сексуална злоупотреба во младинска семинарија во Ватикан помеѓу 2006 и 2012 година.

Извор: Ројтерс

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Славчо Попоски прогнозира: Студено со интензивен дожд, еве точно од кога!

Следно

Макрон: Дискусиите меѓу С. Македонија и Бугарија во преден план на Самитот во Брдо кај Крањ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian