Откриени антисемитски графити во логорот во Аушвиц

1 min read

Вработени од Меморијалниот центар и музеј Аушвиц-Биркенау ги осудија антисемитските графити откриени во нацистичкиот логор на смртта, објави Би-Би-Си.

Девет згради се преполни со антисемитски слогани кои го негираат Холокаустот, според Меморијалниот центар. Графити се откриени на местото Аушвиц II-Биркенау, најголемиот од 40-те кампови што го сочинувале нацистичкиот комплекс. Полицијата била известена за инцидентот и започнала истрага.

„Ова е нечуен напад“

Полицајците ги повикале можните очевидци на инцидентот за да ги контактираат, особено оние што вчера наутро фотографирале околу Портата на смртта на влезот во Биркенау и дрвената касарна.

Од Меморијалниот центар рекле дека вандализмот е нечуен напад врз симбол на една од најголемите трагедии во историјата на човештвото и ужасно болен удар врз споменот на сите жртви на германскиот нацистички концентрационен логор Аушвиц-Биркенау. Тој исто така додаде дека отстранувањето на графитите ќе започне штом полицијата ги изврши сите потребни дејствија на местото на инцидентот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Виц на денот: Точно

Следно

Насилни разбојници тактички ограбуваат минувачи во центарот на главниот град

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian