На обвинувањата за профитерство и кршење на демократијата, основачот на Фејсбук се брани со отворено писмо

6 mins read

Марк Цукерберг, основачот на компанијата Фејсбук, напиша отворено писмо до јавноста, откако проблематичарката Франсис Хоген сведочеше пред Сенатот за штетата што компанијата им ја нанесува на корисниците. Тој ги негираше сите обвинувања и истакна дека Фејсбук отсекогаш работел во корист на своите корисници.

На почетокот на отвореното писмо, Цукерберг посочи дека е една недела откако обвиненијата против неговата компанија стигнаа во јавноста и дека сега е време да се објасни што се случува.

„Прво, малициозниот софтвер што ги исклучи сите наши услуги вчера беше најлошото прекинување што го имавме во изминатите години. Ги поминавме изминатите 24 часа размислувајќи како можеме да ги зајакнеме нашите системи против овој тип на неуспех. Ова исто така беше потсетник за тоа колку е важна нашата работа за луѓето. „Длабоката загриженост за прекинот не е поради бројот на луѓе што се префрлуваат на конкурентни услуги или колку пари губиме, туку што значи тоа за луѓето кои се потпираат на нашите услуги да комуницираат со саканите, да водат свој бизнис или да ги поддржуваат своите заедници “, вели Цукерберг

Францис Хауген/ Фото EPA-EFE/Matt McClain / POOL

Во вториот дел, тој се осврна на сведочењето на проблематичната Франсис Хоген пред Сенатот, при што таа упати обвиненија против компанијата Фејсбук, чиј основач и мнозински сопственик е Цукерберг

„Сигурен сум дека на многумина од вас им беше тешко со неодамнешното сведочење, бидејќи тоа едноставно не ја одразува компанијата што ја знаеме.
Се грижиме за прашања како што се безбедноста, благосостојбата и менталното здравје. Тешко е да се гледа како известуваат медиумите што погрешно ја претставуваат нашата работа и нашите мотиви. Што е најважно, мислам дека повеќето од нас едноставно не ја препознаваат лажната слика за прикажаната компанија “, вели тој.

 


Цукерберг, кој загуби околу седум милијарди долари поради неодамнешниот пад на социјалните мрежи на Фејсбук, посочува дека тврдењата на Хоген се бесмислени.

„Ако не се грижиме за борбата против штетните содржини, тогаш зошто би ангажирале толку многу повеќе луѓе посветени на оваа тема од која било друга компанија – дури и поголема од нас? Ако сакаме да ги скриеме нашите резултати, зошто да воспоставиме водечки индустриски стандард за транспарентност и известување за она што го работиме? прашува соственикот на Фејсбук.

Фејсбук / Фото: ЕПА

Едно од обвинувањата со кои се соочува Фејсбук е намерно нагласување содржина што им штети на луѓето, само за профит. Сепак, она што најмногу го погоди Цукерберг се тврдењата дека работи на штета на децата.

„Заработуваме од реклами, а огласувачите постојано ни велат дека не ги сакаат нивните реклами покрај штетна или лута содржина. И не знам за ниту една технолошка компанија која има намера да произведува производи што ги лутат или ги натажуваат луѓето вели Цукерберг

Фејсбук и Инстаграм/ Фото EPA/Rolf Vennenbernd

Неизбежната реалност, според сопственикот на Фејсбук, е дека најголем процент од младите користат технологија. Технолошките компании треба да ги задоволат потребите на оваа група потрошувачи, но и да ги чуваат. Фејсбук е длабоко посветен на работата за зачувување на безбедноста на децата, што најдобро го покажуваат апликациите Messenger Kids, напиша Цукерберг.

Инстаграм/ Фото EPA-EFE/SASCHA STEINBACH ILLUSTRATION

Што се однесува до обвинеnиeто за содржината на „Инстаграм“ основачот на Фејсбук вели дека, според истражувањата многу тинејџери веруваат дека користењето на Инстаграм им помага кога се борат со тешки моменти и проблеми со кои тинејџерите отсекогаш се соочувале : – осаменост, вознемиреност, тага и проблеми со исхраната.

„Инстаграм ги направил тие тешките времиња da се подобри, а не полоши “, им рече Цукерберг на оние кои веруваат дека Инстаграм им штети на младите девојки.

Францис Хауген/ Фото EPA-EFE/Matt McClain / POOL

Поранешна вработена во Фејсбук сведочеше против компанијата пред Конгресот на САД обвинувајќи дека производите на тие компании им штетат на децата и ја поттикнуваат поларизацијата во САД.

Френсис Хојген, која беше вработена во Фејсбук, ги обвини директорите на таа социјална мрежа ги отфрлаат промените бидејќи нивниот профит е поважен од безбедноста.

Хојген, која сведочеше во Сенатот пред Поткомитетот за заштита на потрошувачи, ја обвини компанијата дека е свесна дека Инстаграм (сопственост на Фејсбук) им штети на одредени тинејџери и дека компанијата не е искрена во својата јавна борба против омразата и дезинформациите.

Францис Хауген/ Фото EPA-EFE/Matt McClain / POOL

Хојген вели дека одлучила да излезе во јавност со своите тврдења бидејќи смета дека „производите на Фејсбук им штетат на децата, поттикнуваат поделби и ја ослабуваат демократијата”.

Фејсбук привремено престана да работи на својот проект Инстаграм Кидс (Инстаграм за деца) поради стравувањата од потенцијално штетното влијание на платформата врз младите луѓе, вклучително и појава на вознемиреност и депресија.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Шеталиштето кај Жабарот на кејот на Вардар доби нов лик

Следно

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ бара итна собраниска седница за разрешување на Филипче и Хасани

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian