Македонија без Манасков на Европското ракометно првенство 2022!

1 min read

Денеска унгарскиот клуб Веспрем ја информираше јавноста дека нашето лево крило Дејан Манасков го чека подолга пауза поради сериозна повреда. После направените тестови утврдено е дека македонскиот репрезентативец има скинати предни вкрстени лигаменти, плус страничните вкрстени лигаменти и `рскавицата се оштетени.

Наскоро Веспрем треба да го потврди датумот кога Манасков ќе ја има операцијата. Од 2017 година е еден од клучните ракометари на унгарската екипа, а оваа сезона 10 натпревари постигна 27 голови.

После ваква операција вообичаено е опоравувањето да трае околу шест месеци, што дефинитивно ќе претставува проблем и за најдобрата македонска репрезентација предводена од селекторот Кирил Лазаров кој воедно е и играч.

Потсетување дека нашата селекција ќе игра на следното Европско првенство кое ќе се одржи во Унгарија и Словачка од 13 до 30 јануари 2022 година.

Играме во групата „А“ заедно со Словенија, Данска и Црна Гора, а двете најдобро-пласирани селекции од секоја група обезбедуваат учество во понатамошната фаза на ЕП.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Илхан Ќучук: Многу брзо е можен успех, ако Скопје и Софија продолжат со позитивната соработка

Следно

Разговор со Ирма Дума, преведувачка и професорка по англиски јазик: Не ми се верува дека успеав да „влезам“ во фармерките од средношколските денови!

Latest from Blog

Челси го купува Кунде

Дефанзивецот на Севиља, Жил Кунде ќе биде првото заилување на Челси откако ќе биде официјализирана продажбата

MacedonianEnglishAlbanian