Кога утрата се студени, а деновите се топли: Повеќеслојната облека е спас

3 mins read

Во првите денови од есента, честопати се среќаваме со проблемот на  ниски температури наутро, додека денот се капе на сонце. Студено наутро, топло преку ден, ледено навечер – звучи познато? 

Во денови кога утрата се студени, а деновите се топли, повеќеслојната облека се наметнува како практично решение – но прашањето е како да се направи естетски пријатна.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue’s The Get (@vogue)

Преодните периоди се особено благодарни за многу љубители на модата, бидејќи ги поттикнуваат да бидат креативни. Сепак, за голем број жени сè уште се проблем бидејќи сметаат дека не знаат како да се облекуваат соодветно. Во ситуации на ненадејни температурни промени, слоевитата облека е ефикасно решение кое ги комбинира практичноста и естетиката.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by J_GoGo (@j_gogo2)

Не мора да требаат само два слоја, може да има и три. Земете блуза, плетена со деколте и бомбер јакна и облечете ги одеднаш за оптимална атмосфера. Се разбира, плетените парчиња може да се комбинираат со други модели на облека на отворено, како што се мантили или кожени јакни.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by IKKS Nieuwpoort (@ikksnieuwpoort)

Колку е поопуштено, толку подобро. Не е неопходно секој од слоевите да се вклопи совршено со вашето тело, но пожелно е избраните кроеви да бидат удобни.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by AMY (@amietje)

Можете исто така да играте со должината на избраните парчиња.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue’s The Get (@vogue)

Не заборавајте на ременот! Тоа ќе ви помогне да ја дефинирате силуетата додека ја задржувате топлината.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Positivestyling (@joannagevorgyan)

Користете кожени парчиња за да ја “подигнете“ својата слоевита „облека“ на повисоко ниво. Само еден ќе биде доволен за да постигнете посаканиот ефект!

 

View this post on Instagram

 

A post shared by @jessicahilde_style

Дали трикотажата некогаш е доволна? За ефективен слоевит стил, осмелете се да комбинирате неколку различни плетени парчиња.  Педно парче што одлично се согласува со различни кардигани, елеци и елеци. Тоа е црна долчевита, класика која секогаш е добро да ја имате во плакарот.

Кога зборуваме за слоевита облека, не смееме да заборавиме на редење на слоевит накит. Вашиот стајлинг ќе изгледа посмислено ако играте со различни парчиња накит и ќе го изгубите впечатокот дека, целата гардероба сте ја фрлиле врз себе.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Jan (@jannavalesdesigns)

Извор: www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО: Голманот Донарума не е добредојден во Милано

Следно

Шеталиштето кај Жабарот на кејот на Вардар доби нов лик

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian