Британија гори, Борис се чешла: Џонсон не е загрижен поради кризата

3 mins read

Британскиот премиер Борис Џонсон јавно изјави дека не е загрижен за актуелниот недостаток на работници во земјата, зголемувањето на цените на храната и енергијата, бидејќи, како што рече, убеден е дека снабдувањето во малопродажните синџири ќе се реши многу брзо и се би било регулирано.

Борис Џонсон призна дека британската економија се соочува со тензии и разни притисоци, по кризата предизвикана од пандемијата, но според него, економијата се движи во нова насока, бидејќи британските компании и претпријатија почнаа да плаќаат повисоки плати на британските работници, за да не се потпираат на пониско платените емигранти како евтина работна сила.

Ваквиот оптимизам Борис Џонсон го искажа во интервју за Би -Би -Си во кое се обиде да ги убеди Британците дека неговата влада ќе им помогне на сите со помош на програмите што ги смислиле.

Џонсон убеден дека Британија е на вистински пат

Џонсон тврди дека не е загрижен за инфлацијата, бидејќи верува дека акциите имаат доволно за да ја задоволат побарувачката.

Од друга страна, Џонсон негираше дека ќе има криза во Британија поради недостаток на возачи на камиони, што ја попречува испораката на гориво до пумпите, поради што армијата ја започна операцијата „Ескалин“, која ангажираше 200 војници за полнење гориво во Лондон и околината, како и југозападна Англија.

Од друга страна, индустријалците предупредуваат дека Велика Британија, по напуштањето на ЕУ, се соочува со недостаток на квалификувани работници, а Џонсон е убеден дека земјата е во пресвртница и дека сите проблеми со снабдувањето ќе ги реши британската логистика.

Според проценките на синдикатот пренесени од Би -Би -Си, на земјата и недостасуваат 90.000 возачи на камиони. Постојат неколку причини за ова, вклучително и коронавирус пандемијата, Брегзитот и стареењето на работната сила. Недостатокот на возачи предизвика голем проблем во синџирите на снабдување во последните месеци. Повремено, некои полици во продавниците беа празни, а бензинските пумпи останаа без гориво. Трговците се особено загрижени како ќе биде со понудата за време на празниците.

Борис Џонсон/ Фото EPA-EFE/JOHN MINCHILLO / POOL

Но, на Џонсон навистина не му е грижа

„Божиќ ќе биде многу подобар оваа година отколку минатата година. Мислам дека имаме многу сигурни синџири за снабдување во оваа земја.“, рече тој, потсетувајќи на минатогодишните празници одбележани со пандемијата.

Недостиг на гориво, затворени бензински: Како Британија дојде до ваков проблем?

Како ќе го реши Џонсон проблемот со недостатокот на гориво?

ВИДЕО: Народот сè побесен, нови тепачки на бензинските станици во Британија

Џонсон: Имиграцијата нема да го реши недостатокот на гориво, гас и храна

Светски проблем: Недостиг на транспортни работници, невидливата рака на глобалниот синџир на снабдување

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО | Адел се враќа: Слушнете ја новата песна!

Следно

Илхан Ќучук: Многу брзо е можен успех, ако Скопје и Софија продолжат со позитивната соработка

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian