Бегалците од Авганистан на прошетка и шопинг во трговски центар

1 min read

Бегалците од Авганистан денес беа на шопинг во трговскиот центар, натоварени со ќеси. По два часа пазарење, на излезот чекале да се собере целата група, за потоа со полициска придружба да заврши нивната прошетка, објави Телма.

Биле предводени од претставници на Црвен крст и со три градски автобуси се вратиле назад во своето сместување. Од Владата им било забрането да даваат било какви изјави за медиуми.

На скопскиот аеродром првпат слета авион со авганистански бегалци на 31 август. Донесе 149 од нив кои за првпат доаѓаат во Македонија. Тие ќе престојуваат тука три месеци.

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Од Твич наводно протекоа доверливи податоци за заработката на стримерите

Следно

Претходната управа ја „закопа“ Барселона: Избришана е целата документација, делела провизии од 33 проценти и го фрли клубот во долгови од 1.3 милијарди евра

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian