За неколку часа богатството на Закерберг се намали за шест милијарди долари

1 min read

Богатството на супербогатиот ко-основач на Фејсбук Марк Закерберг се стопи за повеќе од шест милијарди долари за неколку часа по падот на цената на акциите на компанијата како резултат на критиките за нејзината политика, во комбинација со глобалниот колапс на пристапот до услугите.

Акциите на Фејсбук, една од водечките компании во Nasdaq индексот на високотехнолошките компании, паднаа за речиси пет проценти до 326,23 долари. Откако го достигна врвот во почетокот на септември, акциите загубија 15 проценти од својата вредност.

Социјалната мрежа е обвинета дека го става профитот пред безбедноста, откако внатрешна истрага откри дека нејзината платформа Инстаграм негативно влијаела на тинејџерките. Додадено на ова беше големиот прекин синоќа на пристапот до четири негови мрежи – Фејсбук, Инстаграм, Ватсап и Месинџер, кои обично ги посетуваат околу 3,5 милијарди луѓе ширум светот месечно. Како резултат на падот на акциите, 37-годишниот Марк Закерберг загуби повеќе од шест милијарди долари за само неколку часа, што го намали неговото богатство на 121,6 милијарди, јави Блумберг. Неговите загуби од средината на септември до денес изнесуваат 15 милијарди долари.

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Лекари во битка кој да го „лекува“ Охрид

Следно

МЕТЕО НА УТРИНСКИ БРИФИНГ | Славчо вели: Од утре дожд

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian