Тројца научници ја делат годинешната Нобелова награда за физика

1 min read

Шукуро Манабе, Клаус Хаселман и Џорџо Парис се годинешните добитници на Нобеловата награда за физика, објави денеска Шведската кралска академија на науките.

Шукуро Манабе и Клаус Хаселман ги поставија темелите на нашето знаење за климата на Земјата и како човештвото влијае врз неа, а Џорџо Париси беше награден за неговиот револуционерен придонес во теоријата на неуредни материјали и случајни процеси, се наведува во објаснувањето.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Град Скопје објави оглас за купување на Градска куќа

Следно

Заев утре во Брдо на средби со Вархеји, Меркел, Макрон и Радев, очекува јасна и чиста порака од ЕУ

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian