„Старата дама“ го крои планот за враќање на тронот

2 mins read

Се чини дека Јувентус ја заврши работата околу престојот на Пауло Дибала. Неговиот менаџер Антун го напушти Торино, договорот сега е оставен околу деталите, но бројките се познати. Аргентинецот ќе добие околу девет милиони евра со бонуси, четиригодишен договор и ќе биде најплатениот играч, не само во Јувентус, туку и во Серија А.

Тој одби да си оди пред две сезони, прво во Јунајтед, потоа во Тотенхем, го чека капитенската лента во иднина, а исто така ќе биде и лидер на новиот тим. Да потсетиме, Дибала е во Јувентус од 2015 година, пристигна од Палермо. Со ова, Ла Хоја со овој договор би требало да стигне до цела деценија во клубот и да го претекне најдолговечниот странец, сонародникот Трезеге, кој помина една деценија во Торино и е најефикасниот странец во историјата на „Старата дама“.

Трезеге постигна 171 гол за Јуве, Дибала досега 74, тешко ќе стигне до „кралот Давид“, но тој не е класичен напаѓач.

Целта на Јувентус е Дибала, Киеза, Кулушевски, Локатели, Де Лихт да бидат јадрото околу кое ќе се создаде моќен тим, а се чини дека повеќе не кријат, односно прва цел летово ќе биде Душан Влаховиќ. Во Италија кружат гласини дека Србинот има договор со Јуве.

Јувентус смета на волјата на Србинот е да игра за најголемиот италијански клуб, тие јасно ќе имаат и други понуди, но доколку, како и Локатели, биде цврст во одлуката да се пресели само во Торино, претседателот на Фиорентина Комисо нема да има многу избор.

ВИДЕО: Локатели ги враќа насмевките на „Старата дама“

www.slobodenpecat.mk

Претходно

АСОМ донираше по 60 000 денари за семејствата на настраданите во пожарот во Тетово

Следно

Четири прегледи што мора да се направат по 30-тата година

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian