Шпанија ќе ги субвенционира младите со 250 евра месечно за кирија

1 min read

Шпанската Влада планира да додели 250 евра месечно за млади луѓе со ниски приходи, со цел да им помогне да платат кирија, изјави денеска шпанскиот премиер Педро Санчез на еден настан во Севиља.

– Целта на таквиот потег е да им се помогне на младите луѓе на возраст од 18 до 35 години да станат независни и да се иселат од домовите на своите родители, истакна Санчез.

Новата помош е дел од буџетот за домување во износ од 2,25 милијарди евра.

 

Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ВИДЕО: Бен Афлек за Џенифер Лопез: Дали се согласува дека е добра актерка?

Следно

Пристигнаа уште 97 граѓани од Авганистан

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian