Нуров остана без медал на СП во Осло

1 min read

Магомедгаџи Нуров, македонскиот репрезентативец остана без медал на Светското првенство во борење слободен стил кое се одржува во Осло, Норвешка.

Нуров кој се натпреварува во категоријата до 97 килограми е поразен во репасажот, односно борбата за бронзениот медал и тоа од Батзул Улзисаихан од Монголија со 0:6 на поени.

Нуров на СП во Осло оствари две победи на стартот, со 17:6 го победи Литванецот Лукас Красаускас, а потоа и Радослав Баран од Полска со 3:1 за во четвртфиналето да загуби од фаворитот за  златниот медал, Кајл Снајдер со 11:0.

Нуров на претходното СП кое пред две години се одржа во Казахстан го освои бронзениот медал.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Пристигнаа уште 97 граѓани од Авганистан

Следно

Пленковиќ: Негирањето на хрватскиот јазик во српски учебник е срамно и недозволиво

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian