Нова закана на климатските промени: Исчезнати 14 проценти од коралите во светот

2 mins read
Светот загуби околу 14 проценти од своите корални гребени во последнава деценија, главно поради климатските промени, според новиот меѓународен извештај за состојбата на коралите во светот (ГЦРМН).

Падот ги нагласува катастрофалните последици од глобалното затоплување, а истовремено нуди и надеж дека некои корални гребени може да се спасат доколку луѓето брзо се освестат и го согледаат овој проблем, пренесува Њујорк Тајмс.

„Коралните гребени се канаринецот во рудникот за јаглен, кој ни кажува колку брзо може се да тргне наопаку“, рече Дејвид Обура, еден од уредниците на извештајот и претседател на коралната специјализирана група за Меѓународната унија за заштита на природата.

Падот од 14 проценти, рече тој, е причина за длабока загриженост.

Корали/ Фото Instagram

Траекторијата е особено алармантна

Особено алармантна, велат уредниците на извештајот, е траекторијата. Првиот ваков глобален настан се случил во 1998-ма година, но оттогаш многу гребени се вратиле назад. Но, се чини дека повеќе не е така.
Тери Хјуз, кој раководи со центарот за студии на корални гребени на Универзитетот Џејмс Кук во Австралија, исто така предупреди дека огромните податоци кои се собрани, во главно се собрани од повеќе од 300 научници во 73 земји, може да се свртат кон поздрави гребени.

„Истражувачите и програмите за мониторинг често ги напуштаат местата што се деградираат или не основаат нови студии таму, бидејќи никој не сака да проучува гребен покриен со тиња и алги, наместо корали“, вели д -р Хјуз.

Извештајот доаѓа непосредно пред светските лидери да се состанат следната недела за да разговараат за новиот глобален договор за биодиверзитетот.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Цвеќиња што се јадат: Раскош и здравје на чинија

Следно

ВИДЕО| Светски ден на учителите: Учениците веќе не ги поздравуваат со станување

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian