Невреме во Италија: Торнадо ја зафати Катанија

1 min read

Невреме со пороен дожд и град ја погоди денеска Катанија, на Сицилија, а градските власти објавија на Фејсбук дека ги погодило „торнадо”.

Локалните медиуми известија дека неколку луѓе се повредени, но никој не е пренесен в болница.

Оштетени се неколку куќи, искорнати се дрвја, а некои патишта се затворени. Четири авиони кои требале да слетаат морале да бидат пренасочени кон други аеродроми.

Италија оваа недела беше погодена од бури, па во Лигурија по обилните дождови вчера и денеска, реките се излеаја. Мал мост се урнал, а спасувачите мораа да евакуираат 10 семејства, објавија италијанските медиуми.
Врнежите од дожд во Савона вчера беа најобилните во историјата, предизвикувајќи свлечишта и поплави. Во прекин беше патниот и железничкиот сообраќај.
Извор: МИА

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Славчо Попоски предупредува: Mетеопатите да бидат многу внимателни и да ги почитуваат советите од своите лекари!

Следно

Со 421,2 милиони денари ќе се пошумуваат површините што изгореа во пожарите

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian