За опозицијата во Косово постигнатиот договор со Србија го крши државниот суверенитет на Косово

1 min read

Шефот на пратеничката група на ДПК, Абелард Тахири, рече дека договорот постигнат во Брисел за прашањето на регистарските таблички го крши „државниот суверенитет“ на Косово, пренесува Телеграф.

– Овој договор веќе ја воведе Србија на територијата на Косово. Бараме од оваа влада да престане со штетата што ја прават на Република Косово. Како што можеме да видиме, се надевам дека демократските средства се доволни за нас како опозиција да го запреме тоа, но очигледно не – рече Тахири.

Тахири додаде дека никој не бил консултиран за одлуката за реципроцитет и дека и покрај тоа, како опозиција, ја поддржале.

– Како опозиција, дефинитивно ја поддржуваме секоја одлука на владата што е против Србија. Пред две недели бевме во поинаква ситуација, ситуација која ниту еден граѓанин не би ја посакал. Договорот во Брисел е крајно штетен бидејќи ги легализира регистарските таблички ПР, ПЗ, КМ издадени од владата на Србија – рече Тахири.

Тој додаде дека овие регистарски таблички ги издава владата Косово.

– Владата прифати дека овие регистарски таблички се легално издадени на Косово. Ова е првиот чекор што го започнавте со имплементација на Здружението со извршни овластувања. Две децении нема поштетен бизнис од овој – рече Тахири.

Тахири исто така рече дека „Вучиќ ја повреди оваа влада, Вучиќ постигна голема победа над нас“.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Ѓоковиќ е вакциниран и ќе игра на Австралија Опен?

Следно

Славчо Попоски прогнозира: Значителна промена на временската состојба кај нас!

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian