ВИДЕО | Започна „Операцијата Ескалин“: Британската војска помага со снабдувањето на гориво

2 mins read

Велика Британија сепак одлучи да ја вклучи војската во снабдувањето со гориво, што речиси го парализираше островот од кризата поради недостатокот на возачи на цистерни, што го прекина снабдувањето со гориво до пумпите.

Околу 200 војници биле ангажирани во операцијата, која го доби кодното име „Операција Ескалин“, и како што беше објавено, таа беше насочена прво кон Лондон и неговата околина и југозападниот дел од островот, каде што недостатокот на гориво е најголем, пренесува Ројтерс.

Иако владата на Борис Џонсон одговорно тврди дека ситуацијата на бензинските пумпи се смирува, армијата утрово ја започна најголемата акција за снабдување досега.

Во Обединетото Кралство, се соочуваат со бран панични набавки на гориво во последните денови, по бранот вести дека снабдувањето е прекинато бидејќи никој не носи гориво, предизвикувајќи општ хаос што предизвика километри колони и улични тепачки.

Хаосот што следеше беше предизвикан првенствено од Брегзит и британското излегување од Европската унија, кога беше напуштен пазарот за една трка, како и заминувањето на странците, кои дотогаш најмногу ја работеа оваа работа. Од друга страна, владата на Борис Џонсон ја отфрли политиката за ангажирање странски возачи и со тоа не сака да ја зголеми масовната имиграција на мигранти на островот.

Регулативите за имиграција по Брегзит предвидуваат дека граѓаните на земјите -членки на ЕУ повеќе не можат да живеат и работат во Велика Британија без виза, што би можеле да го прават додека таа земја беше членка на Унијата.

Други земји, вклучително и САД и Германија, се соочуваат со недостаток на возачи на камиони, но проблемот е особено видлив во Велика Британија, каде што придонесе за празните полици на продавниците и затворањето на бензинските пумпи.

Недостиг на гориво, затворени бензински: Како Британија дојде до ваков проблем?

Како ќе го реши Џонсон проблемот со недостатокот на гориво?

Светски проблем: Недостиг на транспортни работници, невидливата рака на глобалниот синџир на снабдување

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Се уриваат објекти во скопската населба Ќерамидница

Следно

МНР: Одлуката на Русија за протерување наш дипломат, возвратна политичка одлука без мериторна основа

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian