Талибанските владини сили извршија напад врз ќелија на ИД на северот од Кабул

4 mins read

Талибанските владини сили уништија ќелија на Исламска држава на северот од Кабул доцна во неделата во продолжен напад што го наруши мирот на нормално тивката област во главниот град. Со часови имаше експлозии и истрели, изјавија официјални лица и локални жители, пренесува Ројтерс.

Со оглед на тоа што економијата на Авганистан е близу до колапс и големи области во земјата во опасност од глад, присуството на очигледно добро вооружена милитантна ќелија во Кабул го нагласи застрашувачкиот обем на предизвикот со кој се соочува новата влада.

Талибанската операција дојде по бомбашки напад во близина на џамија во Кабул, во неделата, за кој подоцна презеде одговорност од Исламска држава. Во таа експлозија загинаа и беа ранети голем број цивили во најлошиот напад во авганистанскиот главен град по повлекувањето на американските сили на крајот на август.

Локалната филијала на Исламска држава, позната како ИСИС-Хорасан по древното име за регионот, веќе тврди дека извршила напади врз талибански цели и останува непомирлива со авганистанското исламистичко движење.

Портпаролот на Талибанците Забихула Муџахид изјави дека специјална талибанска единица извршила операција против ИСИС во 17 -та област Кабул, во северниот дел на градот, уништувајќи ја нивната база и убивајќи ги сите во неа.

Локалните жители изјавија дека талибанските сили ја опколиле областа пред да го започнат својот напад околу 19.30 часот, пред престрелката што траела неколку часа, прекината со најмалку две експлозии, бидејќи осомничените борци на ИСИС активирале експлозив.

„Околу три часа судирите беа многу интензивни и исто така се случија неколку силни експлозии“, рече Хашматула, локален продавач.

Еден локален жител, кој побара да не биде именуван од безбедносни причини, рече дека последната експлозија се случила околу 23,30 часот. кога експлодира автомобил полн со експлозиви, очигледно ги уби сите борци на ИСИС во зградата каде што беа собрани.

Тој рече дека спорадично пукање може да се слушне доцна во ноќта и рано наутро во близина на комплексот.

Додека камионите со пикап носеа мебел и други предмети надвор од делумно уништениот комплекс во понеделникот, талибанските војници ја затворија областа, извлекувајќи минувачи.

Талибанците, кои исто така се борат со остатоците од силите лојални на Ахмад Масуд, лидер на опозицијата од регионот Паншир северно од Кабул, изјавија дека имаат речиси целосна контрола врз земјата.

Но, насилствата во неделата и низата помали инциденти во последните денови во области, вклучувајќи го Нангархар на границата со Пакистан и Парван северно од Кабул, покажаа дека безбедносните закани не исчезнаа.

Агенцијата Амак на Исламската држава објави на Телеграма дека групата го извршила бомбашкиот напад во џамијата.

ИД, исто така, ја презеде одговорноста за бомбашките напади во источниот град Халалабад, како и за самоубиствениот напад кон крајот на август, во кој загинаа 13 американски војници и голем број авганистански цивили, кои беа преполни пред портите на аеродромот во Кабул, очајнички да обезбедат места во летовите за евакуација.

Самиула, жител на Кабул, кој управува со количка на уличен продавач во близина на џамијата, рече дека, првично, дури и ако економската состојба се влошила од преземањето на Талибанците, подобрената безбедносна состојба била утеха.

„Жалиме што ситуацијата отиде од лоша во полоша“, рече тој за Ројтерс, близу до просториите на џамијата, откако доби наредба да се оддалечи од вообичаеното место. Ситуацијата се уште не е нормална. На никој не му е дозволено во оваа област, освен на Талибанците.

 

Извор: Ројтерс

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО | Во домот на Лила: : Прекрасни салонски растенија и многу цвеќе, но едно носи среќа во љубовта

Следно

ДУИ од Врапчиште: Анализирајте ги сите програми на политичките партии и одлучете кој заслужува да ја води општината

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian