Сноуден за падот на социјалните мрежи: Еден голем ден, светот станува поздраво место

1 min read

Едвард Сноуден, поранешен вработен во ЦИА, кој во 2013 година откри разузнавачки информации за масовно прислушкување на граѓани, се огласи на Твитер по повод падот на Фејсбук и две други социјални мрежи под негово покровителство.

Тој ја поздрави веста за падот на Фејсбук, Инстаграм и ВатсАп. Патем, тој остро го критикуваше монополот на Марк Цукерберг, кој ги обедини овие три мрежи, па кога ќе се случи дефект, тоа подеднакво влијае на секоја поединечно и како нивниот сопственик губи многу пари поради тоа.

– Фејсбук, ВатсАп и Инстаграм паѓаат во исто време. Се чини дека е лесно разбирлив и популарен пример зошто разбивањето на одреден монопол на најмалку три дела можеби не е лоша идеја-напиша Сноуден на Твитер.

Беше активен на Твитер, а во серија твитови напиша дека Фејсбук и Инстаграм се мистериозно исклучени.

„Еден голем ден, светот станува поздраво место“, рече Сноуден.

www.slobodenpecat.mk

Претходно

ФОТО: Како во најлошиот сон, жена од Ужице пронашла змии на вториот кат во куќата

Следно

Суарез удри по Куман и екс претседателот Бартомеу: Се однесуваа со мене како да имам 15 години

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian