Филипинската влада откри 154 полицајци можни сторители на убиства во крвавата војна на претседателот против дрогата

3 mins read

Првичната истрага на филипинската влада откри дека 154 полицајци би можеле да бидат кривично одговорни за нивното однесување во крвавата војна на претседателот Родриго Дутерте против дрогата.

Наодите, објавени од секретарот за правда Менардо Гевара во неделата, доаѓаат само неколку недели откако Меѓународниот кривичен суд (МКС) одобри формална истрага за илјадници државни убиства на наводни дилери на дрога, откако Дутерте ја презеде функцијата во 2016 година.

Владата рече дека нема да соработува со меѓународна истрага бидејќи Филипините имаат правосуден систем што функционира.

Популарниот Дутерте (76) се осмели МКС да го судат и јавно рече дека среќно ќе „скапува во затвор“ за убиство на луѓе со намера да ја уништат неговата земја.

Дутерте се повлекува од функцијата претседател во 2022 година, а политичките аналитичари очекуваат тој да намести наследник кој би можел да го изолира од потенцијални правни дејствија дома или од МКС, откако ќе биде на власт.

Во понеделникот во доцното ноќно обраќање, Дутерте рече дека ќе чека да бидат поднесени случаи против него, иако инсистираше на тоа дека МКС нема право да се меша во работите на земјата.

„Ќе се подготвам за мојата одбрана“, рече Дутерте.

Активистите велат дека систематските прикривања и егзекуции на илјадници корисници и туркачи не се гонети. Полицијата негираше дека сторила нешто лошо и вели дека убиствата биле во самоодбрана.

– Полициските службеници вклучени во овие случаи не беа само административно одговорни. Постојните докази укажаа и на нивната можна кривична одговорност, им рече секретарот за правда Менардо Гевара на новинарите, без да наведе повеќе детали.

Според владата, прегледот беше дел од заложбата на Дутерте пред Генералното собрание на Обединетите нации дека полицијата одговорна за убиството ќе одговара.

Полицијата и министерството за правда разгледаа 52 случаи кога осомничени лица беа убиени во операциите за борба против наркотици. Тие ќе бидат испратени до државните истражители за понатамошни дејствија, рече Геварара.

Тој рече дека ќе се разгледаат уште 100 случаи, кои се во фаза на прелиминарна истрага или пред суд.

Официјално, 6.200 осомничени за дрога беа убиени во, како што рече полицијата, убодни операции, каде осомничените се спротивставија на апсењето.

Активистите велат дека уште илјадници луѓе, претежно корисници или дилери од мали времиња, биле убиени во сиромашните заедници од мистериозни вооружени лица. Полицијата негираше вмешаност во тие смртни случаи.

 

Извор: Ројтерс

 

www.slobodenpecat.mk

Претходно

Славчо Попоски прогнозира: Значителна промена на временската состојба кај нас!

Следно

Заев во Демир Капија најави план за инвестиции тежок осум милијарди евра

Latest from Blog

MacedonianEnglishAlbanian